Jak rozpoznać, że Twój pies ma pchły?

jak rozpoznać, że twój pies ma pchły

Zdrowie naszych czworonożnych psich przyjaciół powinno dla nas, jako ich opiekunów, stać na pierwszym miejscu. Dla ich zdrowia i komfortu ważna jest też ochrona przed pasożytami. W tym artykule dowiesz się co nieco o pchłach m.in. jak wyglądają pchły u psa, jakie towarzyszą im objawy oraz jak rozpoznać, że Twój pies ma pchły.

Pchły to krwiopijne owady które są powszechnymi pasożytami ptaków i ssaków, w tym psów. Kojarzą nam się zazwyczaj ze złymi warunkami bytowania i brakiem czystości. Tymczasem potrafią pojawić się nawet u zadbanych zwierząt domowych. Znanych jest ponad 2000 gatunków pcheł. Pchły nie są silnie (tak jak np. wszy) wyspecjalizowane co do gatunku żywiciela tzn. jeden gatunek pcheł może żerować na różnych gatunkach żywicieli. Psy najczęściej atakuje pchła kocia (Ctenocephalides felis) lub pchła psia (Ctenocephalides canis), ale mogą być to także pchła ludzka (Pulex irritans), pchła królicza (Spilopsyllus cuniculi), pchła jeży (Archaeopsylla erinacei), pchły drobiu (Ceratophyllus gallinae, Echidnophaga gallinacea). Dorosłe osobniki przebywają na żywicielu, a postacie rozwojowe – jaja, larwy i poczwarki znajdują się w otoczeniu (np.w szczelinach podłóg, wykładzinach i dywanach).

Jak wyglądają pchły u psa?

Pchły są owadami przechodzącymi przeobrażenie zupełne tzn. w ich cyklu rozwojowym występuje stadium jaja, larwy, poczwarki i postaci dorosłej.

Aby wiedzieć jak wyglądają pchły u psa, musimy poznać ich cykl rozwojowy, gdyż w każdym z tych stadiów pchły wyglądają inaczej. Pchły wyglądem mogą przypominać też niektóre inne owady (np. wszy), ale różni je kilka istotnych szczegółów.

Długość ciała dorosłych pcheł wynosi ok 3 mm. Z reguły są brązowe (czasem też czarne), a ich ciało jest bocznie spłaszczone i zbudowane z fragmentów tworzących chitynowy pancerz. Nie posiadają skrzydeł, ale silnie rozwinięte odnóża umożliwiają im długie skoki. Pchły w stadium dorosłym są krwiopijne i dlatego mają aparat gębowy typu kłująco-ssącego.

Samica składa do 500 jaj, zwykle na żywicielu, z którego następnie spadają na podłoże. Jaja pcheł są perłowo białe. Mają 0,5mm długości, dlatego ciężko dostrzec je gołym okiem. Larwy wykluwają się z jaj w ciągu kilku dni i żyją poza żywicielem, ale w jego otoczeniu. Posiadają narządy gębowe typu gryzącego – nie odżywiają się krwią, ale najróżniejszymi szczątkami organicznymi. Czas trwania stadium larwalnego jest bardzo zróżnicowany i może wynosić od 9 do 200 dni (!). Wyrośnięta larwa buduje kokon z produkowanej przez siebie przędzy i różnych dostępnych materiałów (ziarna piasku, kurz, rozmaite paprochy), w którym przeobraża się w poczwarkę. Stadium poczwarki trwa zazwyczaj około tygodnia, a powstająca z poczwarki dorosła pchła może opuścić kokon i rozpocząć żerowanie na swoim żywicielu.

Pchły u psa – objawy

Skoro wiemy, już jak wyglądają pchły u psa, warto teraz powiedzieć o tym jakie objawy będą świadczyć o ich obecności u naszego pupila.

U psów, u których nie występują alergie, objawy pcheł mogą być słabo wyrażone. Ugryzienia pasożytów mogą jedynie prowokować zwierzę do sporadycznego drapania, bądź podgryzania (zwłaszcza w okolicy krzyżowo-lędźwiowej), częstszego tarzania się na grzbiecie czy ocierania o meble. U części osobników, po kontakcie ze śliną pcheł może rozwinąć się alergiczne pchle zapalenie skóry (APZS). Wtedy objawy pcheł u psa są znacznie bardziej wyrażone – świąd jest silniejszy, na skórze mogą pojawić się zaczerwienienia, wysięki. Często rozwija się wtórne ropne zapalenie skóry. Objawem pcheł u psa może być także anemia, która najczęściej rozwija się u małych zwierząt zaatakowanych przez duża liczbę pasożytów.

Pchły u psa – jak rozpoznać

Aby rozpoznać że pies ma pchły, można dokładnie przejrzeć jego skórę i sierść w poszukiwaniu dorosłych owadów. Często jedynym objawem pcheł są ich odchody pozostawiona na skórze zwierzęcia. Mają one postać małych brunatno-czerwonych ziarenek. Prostym i skutecznym sposobem, aby rozpoznać pchły u psa, jest wykonanie tzw. testu bibułowego. Polega on na naniesieniu np. na wilgotną ligninę odchodów pcheł – pod wpływem wilgoci rozpuszczą się i pozostawią na ligninie czerwonawe zabarwienie. Odnalezienie larw w środowisku jest praktycznie niemal niemożliwe, ze względu na ich bardzo małe rozmiary, dlatego podstawą metodą jak rozpoznać pchy u psa pozostaje odnalezienie dorosłych osobników i ich odchodów skórze i sierści.

Pchły stanowią nadal aktualne zagrożenie dla naszych psów. Pamiętajmy jak wyglądają pchły u psa, jakie są objawy pcheł oraz jak je rozpoznać, aby oszczędzić swojemu pupilowi wielu nieprzyjemnych chwil, związanych z obecnością tych pasożytów.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *