Na czym polega i co ile należy odrobaczać psa?

odrobaczanie psów

Na czym polega i jak należy odrobaczać psa?

Troska o zdrowie i bezpieczeństwo psa to obowiązek każdego opiekuna czworonoga. Odrobaczanie psa to jedna z najważniejszych czynności, która zdecydowanie powinna być wykonywana systematycznie. Tylko w ten sposób możesz skutecznie chronić przed pasożytami zarówno Twojego czworonożnego pupila, jak i siebie. Chcesz wiedzieć, na czym polega odrobaczanie psa? Nie wiesz, kiedy dokładnie je przeprowadzić? Zastanawiasz się, czy tabletki na odrobaczanie psów to jedyna możliwość? Zapraszamy do lektury!

Odrobaczanie psa – na czym polega?

Warto na początku dokładnie dowiedzieć się, na czym polega odrobaczanie psa. Jest to proces, który ma na celu podanie doustnie lub zewnętrznie na skórę preparatu weterynaryjnego, który z powodzeniem zwalczy różnego rodzaju larwy, glisty i robaki. Co więcej, niektóre z preparatów mogą ochronić psa zarówno przed pasożytami wewnętrznymi, jak i zewnętrznymi. Zarażenie pasożytami, które implikuje odrobaczanie u psa, może nastąpić na kilka sposobów. Do najpopularniejszych należą:

  • bezpośredni kontakt – najczęściej odnosi się do pasożytów zewnętrznych (kleszczy, pcheł);
  • zakażenie drogą pokarmową – pasożyty mogą znajdować się w zanieczyszczonym pokarmie, wodzie, roślinach, czy odchodach;
  • zarażanie poprzez skórę – na skutek ukąszenia przez np. stawonogi, które jedynie przenoszą pasożyta.

Powyższe drogi zakażenia dotyczą głównie dorosłych psów. Szczeniaki są z kolei szczególnie narażone na zakażenie poprzez mleko matki oraz na etapie płodowym. To właśnie dlatego tak istotne jest odrobaczanie u psa w każdym wieku, gdyż nawet szczeniak urodzony przez odrobaczoną matkę może być zarażony i powinien zostać odrobaczony. Czas dowiedzieć się, kiedy należy odrobaczyć psa.

Odrobaczanie psa – kiedy?

Odrobaczanie psa powinno się wykonywać regularnie, jednak jeżeli widzisz ewidentne objawy zakażenia pasożytami, to należy niezwłocznie reagować, nawet gdy od ostatniego odrobaczania minął krótki czas. Jak objawia się zakażenie, które staje się przyczyną odrobaczania psa? Wszystko zależy od rodzaju pasożyta. Glisty i tasiemce to robaki, których obecność jest widoczna gołym okiem (w kale psa). Z kolei szereg pasożytów wewnętrznych może być zidentyfikowanych tylko na podstawie charakterystycznych objawów, m.in.:

  • pies szybko zaczyna tracić na wadze, mimo że jego porcje nie ulegają zmianie;
  • pies przestaje z chęcią zjadać pokarm lub je znacznie mniejsze porcje;
  • pies jest ospały i osowiały;
  • pies wymiotuje;
  • pies ma biegunkę (np. z domieszką krwi);
  • pies ma wzdęcia;
  • pies ma duszności lub problemy z oddychaniem (głównie w przypadku nicieni);
  • pies kompulsywnie się drapie lub ociera o różne przedmioty.

Objawy są jedynie bodźcem do wykonania badań, gdyż obecność pasożytów w ciele psa można potwierdzić tylko pod mikroskopem i w badaniach laboratoryjnych. Ważne jest by w przypadku podejrzenia, że niezbędne będzie odrobaczanie u psa, najpierw oddać kał do badania. Warto wiedzieć, że jego ujemny wynik będzie jasnym sygnałem, że nie ma potrzeby odrobaczania.

Odrobaczanie psa – co ile?

Wiele czynników wpływa na częstotliwość podawania preparatów przeciwpasożytniczych. Do najważniejszych z nich należy m.in. wiek psa, jego ogólny stan zdrowia oraz tryb życia. Duży wpływ ma także dieta oraz sam cel odrobaczania u psa – czy jest to profilaktyczne działanie, czy leczenie. Co ile należy przeprowadzić odrobaczanie psa? W przypadku leczenia odrobaczyć psa należy natychmiast po stwierdzeniu obecności pasożyta, natomiast profilaktycznie przyjmuje się, że odrobaczanie psa powinno mieć miejsce co 3-6 miesięcy. Podanie preparatów przeciwpasożytniczych dobrze jest poprzedzić badaniem kału. Do psów, które bezwzględnie trzeba odrobaczać i w większości przypadków robi się to o wiele częściej (nawet co 1,5-2 miesiące) należą m.in. psy pracujące, psy w hodowlach, psy wystawowe oraz psy, których podstawę diety stanowi surowe mięso.

odrobaczanie szczeniaków

Odrobaczanie u psa – ile trwa?

To, ile trwa cały proces odrobaczania psa, zależy od rodzaju użytego preparatu. Do najpopularniejszych preparatów należą:

  • tabletki na odrobaczanie psów o szerokim spektrum działania
  • pasty przeciwpasożytnicze
  • preparaty typu spot-on

W przypadku tabletek i past odrobaczanie psa to tak naprawdę jedynie podanie doustne odpowiedniej ilości leku. W przypadku preparatów spot-on ważne jest, by pies nie był w kąpieli ani 2 dni przed, ani 2 dni po aplikacji preparatu na kark.

Odrobaczanie – czy wszystkie psy należy odrobaczać?

Na koniec warto podkreślić, że profilaktyka oraz leczenie dotyczy zarówno psów mieszkających w bloku, jak i biegających wolno po własnym podwórku. To samo tyczy się także ras – odrobacza się i maltańczyka i owczarka niemieckiego. Co więcej, jaja pasożytów można przenieść nawet na butach! Każdy pies jest narażony w mniejszym lub większym stopniu na kontakt z pasożytem, dlatego też Twoim zadaniem jest zadbanie o jego zdrowie. Odrobaczanie psa wymaga odpowiednich preparatów. W naszym sklepie znajdują się preparaty przeciwpasożytnicze, które przeznaczone są do ochrony przed pasożytami zarówno zewnętrznymi, jak i wewnętrznymi lub ich likwidowania. Dobrym rozwiązaniem dla psów są także obroże przeciw kleszczom i pchłom, które również są częścią naszego asortymentu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *