Skuteczne środki na pchły u psa – sprawdź

Skuteczne środki na pchły u psa

Pchły to bardzo pospolite pasożyty w naszej szerokości geograficznej. Są niezwykle dokuczliwe i mogą uprzykrzyć życie naszym czworonożnym przyjaciołom. Dla nas, jako psich opiekunów, bardzo istotną kwestią powinno być zapobieganie pchłom, a przypadku ich znalezienia, warto posiadać wiedzę jak usunąć pchły u psa. Gdy znajdziesz pchły u psa musisz działać bezzwłocznie, aby oszczędzić swojemu pupilowi wielu nieprzyjemnych chwil związanych z ich obecnością. Pamiętaj jednak, że najważniejsza jest profilaktyka, dlatego regularnie zabezpieczaj swoje zwierzęta przed pasożytami zewnętrznymi stosując skuteczne środki na pchły u psa.

Jeśli chcesz dowiedzieć się jak wybrać skuteczny środek na pchły u psa, przeczytaj poniższy artykuł.

Jak usunąć pchły u psa – metody mechaniczne

Za podstawową metodę walki z pchłami, można uznać wyczesywanie za pomocą grzebyka, jednak jest to metoda czasochłonna i niedająca gwarancji pozbycia się wszystkich pcheł. Ponadto nie zabezpieczy naszego psa przed kolejnymi nieproszonymi lokatorami w sierści. Dlatego w walce z tymi pasożytami warto sięgać po skuteczne środki na pchły u psa.

Skuteczne środki na pchły u psa – metody chemiczne

  • Spot-on

Są to preparaty w formie kropli, które podajemy miejscowo na skórę karku zwierzęcia. Większość z nich działa około 4 tygodni, dlatego istotne jest cykliczne ich stosowanie, gdyż jednokrotne podanie może być niewystarczające do usunięcia pcheł u psa. Regularne podawanie, będą skutecznym środkiem na pchły u psa, także jako profilaktyka inwazji tych pasożytów.

  • Spray

Środki na pchły w tej postaci aplikujemy przez rozpylenie i wtarcie substancji w skórę zwierzęcia (po odgarnięciu sierści), tak aby preparat znalazł się na grzbiecie, karku, bokach, brzuchu oraz na łapach psa. Substancją czynną najczęściej stosowanych w takich preparatach jest fipronil, który powoduje śmierć pasożytów. Istnieją takżę preparaty łączące w sobie kilka różnych substancji czynnych, które również są dobrymi środkami na pchły u psa.

Dostępne są także spraye na bazie naturalnych olejków zapachowych, które mają działanie odstraszające.

  • Szampony

Szampon jest to dobry środek na pchły u psa, gdy już znajdziesz je na jego ciele. Podczas kąpieli będziesz mógł usunąć pchły i ich odchody, które zanieczyszczają sierść i skórę, a substancje zapachowe zawarte w szamponie, będą przez pewien czas odstraszać kolejne pasożyty. Często szampony zawierają również substancje łagodzące, które mogą przynieść ulgę dla podrażnionej ugryzieniami skóry. Szampon to także dobry środek na pchły dla szczeniąt, które są za młode i za małe, aby zastosować u nich inne metody chemiczne.

Ważne! Szampony mogą obniżyć skuteczność środków na pchły w formie kropli spot-on oraz spray, dlatego nie stosuj ich bezpośrednio po sobie – zachowuj zawsze minimum dwa dni odstępu.

To skuteczny środek na pchły u psa oraz bezpieczne rozwiązanie w domach, gdzie są małe dzieci (brak ryzyka kontaktu z substancją zawartą w preparacie). Dzięki wysokiej smakowitości są chętnie zjadane przez zwierzęta. Zawarte w nich substancje (z grupy izoksazolin) cechują się bardzo wysoką skutecznością w zwalczaniu pcheł oraz innych pasożytów zewnętrznych. Dostępne u lekarzy weterynarii.

  • Obroża

Obroża to skuteczny środek na pchły u psa o wyjątkowo długim czasie działania – zazwyczaj kilka miesięcy. Mogą być bezwonne, lub wydzielać specyficzny zapach, który dla niektórych osób może być nieprzyjemny. Aby skutecznie działały, powinny być noszone przez cały czas, także w mieszkaniu. Dodatkowo należy pamiętać o odpowiedniej odległości pomiędzy obrożą a skórą czworonoga – zbyt luźna nie będzie działać dobrze (praktyczna przestrzeń wynosi około półtora wsuniętego palca pod obrożę).

Obroża przeciw pchłom dobrze sprawdzi się u osób, zapracowanych i zapominalskich, dla których regularnie podawanie innych środków na pchły może być problematyczne.

Środek na pchły u psa do stosowania w otoczeniu

Pamiętając, że pchły tylko okresowo (podczas żerowania) przebywają na żywicielu, musimy zadbać o usunięcie postaci dorosłych i larw także ze środowiska. Dobry środek na pchły, który możemy w tym celu zastosować to np. FLEE. Ma on formę sparyu, który rozpylamy na powierzchniach, które są w bezpośrednim kontakcie ze zwierzętami i mogły zostać przez nie zakażone, w tym: legowiska, dywany, sofy itp. FLEE działa jako lepka pułapka na wszystkich etapach rozwoju pcheł i roztoczy kurzu domowego. Dorosłe pchły są unieruchomione w ciągu 3 minut, a larwy po 10 minutach. Poczwarki mimo dalszego rozwoju tracą możliwość wyklucia się i tym samym cykl życiowy zostaje przerwany.

Dobry środek na pchły u psa to nie tylko taki, który skutecznie wyeliminuje pasożyty, ale również nie wpłynie negatywnie na zdrowie naszego pupila. Pamiętajmy, aby stosować jedynie przebadane preparaty, gdyż jest to gwarancja bezpieczeństwa dla naszych podopiecznych. Skuteczny środek na pchły u psa zapewni naszym pupilom należną im ochronę.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *