Kleszcze u psa – jak zapobiegać?

Kleszcze to powszechnie znane pasożyty, kojarzące się głównie ze spacerami po lesie w ciepłe, wiosenne i letnie dni.  Owszem, są to okresy, gdy lekarze diagnozują najwięcej przypadków chorób odkleszczowych, ale aktywność tych  pasożytów zależy od temperatury, a te ostatnio bywają wysokie nawet w styczniu. W lecznicach weterynaryjnych nawet w środku zimy (zazwyczaj po krótkotrwałym ociepleniu) pojawiają się pacjenci z wszczepionym w skórę kleszczem. Pajęczaki te w warunkach łagodniejącego klimatu są więc ciągłym zagrożeniem. 

Ponadto nie jest prawdą, że kleszcze żyją tylko na drzewach i skaczą na przechodzących żywicieli. Mitem jest zatem stwierdzenie, że  pies „nie złapie kleszcza” podczas spaceru w mieście. Kleszcze czyhają na krzewach i roślinach do wysokości 1,5 m. Przebywają na spodniej stronie liści, głównie na ich końcach lub na gałęziach, skąd są mechanicznie ściągane przez żywicieli. Miejskie trawniki oraz parki również są miejscem ich bytowania, o czym nie należy zapominać. Skuteczna metoda na kleszcze u psa to jedyne rozwiązanie, które pozwoli Twojemu pupilowi czuć się bezpiecznie.

Zapobieganie kleszczom – dlaczego jest ważne?

Ochrona zwierzęcia jest o tyle istotna, że kleszcze mogą przenosić groźne dla psów (a także dla ludzi) choroby. Ich ugryzienia są przyczyną m.in. chorób takich jak babeszjoza, anaplazmoza, borelioza, kleszczowe zapalenie mózgu i inne. Wiele z nich ma ciężki, a często śmiertelny przebieg.  Może dojść do sytuacji, gdy niezabezpieczony przeciwpasożytniczo pies lub kot przeniesie zakażonego kleszcza na domownika. Zaleca się zatem profilaktyczne zabezpieczanie zwierząt przed kontaktem z tymi pasożytami. Kleszcze u psa – jak zapobiec? Odpowiedź jest prosta – należy sięgnąć po niezawodne rozwiązania, dzięki którym zapobieganie kleszczom u psa będzie efektywne, szybkie i pewne.

Skuteczne metody ochrony przed kleszczami

Kleszcze u psa i zapobieganie im to kwestia, która zdecydowanie powinna zainteresować każdego właściciela, któremu zależy na dobrej formie swojego czworonożnego przyjaciela. Obecnie istnieje wiele skutecznych metod ochrony przeciwkleszczowej.  Na rynku dostępne są preparaty przeciwpasożytnicze, które możemy podzielić według różnych kategorii np. ze względu na sposób działania (odstraszające/bójcze), bądź sposób podania (krople spot-on, tabletki, spray, obroże).

Przy stosowaniu środków przeciw kleszczom warto notować w kalendarzu daty kolejnych zabiegów (aplikacji kropli, podania tabletki itp.),  zgodnie z zaleceniami zamieszczonymi w ulotce przez producenta. Stosowanie preparatów, których sposób oraz czas działania potwierdzone są badaniami, daje gwarancję skuteczności i bezpieczeństwa.

 Jak zapobiec kleszczom u psa?

Poniżej krótka charakterystyka różnych metody ochrony psów przed kleszczami.

  1.     Krople spot-on

Są to preparaty w postaci kropli, które podajemy  miejscowo na skórę zwierzęcia. Zdecydowana większość tych środków działa około 4 tygodni. Istotne jest zatem regularne ich aplikowanie, aby zapewnić psu stałą ochronę przed kleszczami w ciągu całego sezonu. U zwierząt z gęstą, długą sierścią ich działanie może być słabsze. Ważne: na kilka dni przed oraz po zastosowaniu kropli spot-on, nie należy kąpać psa – jest to warunek konieczny dla prawidłowego ich działania .

  1.     Obroże

Ochrona psa przed kleszczami powinna być powtarzana cyklicznie, dlatego też dobrą metodą zapobiegania kleszczom dla zapracowanych i zapominalskich są obroże. Ich czas działania może wynosić nawet 8 miesięcy. Tak długi okres skuteczności pozwala zabezpieczyć psa przed kleszczami na praktycznie cały okres aktywności tych pasożytów. Większość obroży przeciwko kleszczom jest też wodoodporna, przez co nie musimy się obawiać, że stracą one swoje działanie podczas spaceru w deszczowy dzień lub po kąpieli w jeziorze. Aby skutecznie działały, powinny być noszone przez cały czas, także w mieszkaniu. Dodatkowo należy pamiętać o odpowiedniej odległości pomiędzy obrożą a skórą czworonoga – zbyt luźna nie będzie działać dobrze (praktyczna przestrzeń wynosi około półtora wsuniętego palca pod obrożę).

  1.     Spray

Preparaty przeciw kleszczom w tej postaci aplikujemy przez rozpylenie i wtarcie substancji w skórę zwierzęcia (po odgarnięciu sierści), tak aby preparat znalazł się na grzbiecie, karku, bokach, brzuchu oraz na nogach psa. Jest to dobra ochrona przeciw kleszczom u psa, która świetnie sprawdza się u szczeniaków i małych psów, gdy z powodu niskiej wagi lub młodego wieku nie możemy podać im tabletek, użyć obroży lub kropli.

  1.     Tabletki

To skuteczna metoda na kleszcze u psa oraz bezpieczne rozwiązanie w domach, gdzie są małe dzieci (brak ryzyka kontaktu z substancją zawartą w preparacie). Są bardzo dobrą formą zapobiegania kleszczom u psów z bujną sierścią. Dzięki smacznej formule są chętnie zjadane przez naszych czworonożnych przyjaciół. Dostępne u lekarzy weterynarii.

 

Pamiętajmy, że zawsze lepiej jest zapobiegać i odstraszać kleszcze, aniżeli usuwać je ze skóry psa i leczyć następstwa ich ugryzień. Regularne stosowanie wyżej opisanych preparatów zapewni naszym psom ochronę przeciw kleszczom i chorobom przez nie przenoszonym. Skuteczna metoda na kleszcze u psa sprawi, że Twój pupil będzie mógł się cieszyć zdrowiem przez długi czas, a wspólne spacery nie będą stanowiły dla niego zagrożenia. 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *