Jaką karmę dla szczeniaka wybrać?

Jaka karma dla szczeniaka

Wydawać by się mogło, że karma dla szczeniaka to dokładnie taka sama karma, co dla dorosłego psa. Nic bardziej mylnego! Zastanawiasz się, jaka karma dla szczeniąt będzie najbardziej odpowiednia? Nie wiesz, na jaką karmę się zdecydować – suchą czy mokrą? Chcesz poznać najlepsze karmy dla szczeniaka? Dowiedz się nie tylko, jaką karmę wybrać, ale także, w jaki sposób szczeniaka karmić. Zapraszamy do lektury!

Jaka karma dla psa szczeniaka – wiek ma znaczenie

Na początku warto podkreślić, że zapotrzebowanie żywieniowe szczeniaków jest zupełnie inne niż dorosłych psów, a dodatkowo zmienia się kilkukrotnie na przełomie pierwszych kilku miesięcy życia. W zależności od wieku inny sposób żywienia będzie najbardziej prawidłowy i uwzględniać będzie on tempo wzrostu szczeniaków, ich rasę oraz indywidualne preferencje. Karmę powinno się podawać szczeniętom dopiero po ukończeniu przez nich 8. tygodnia życia. Wcześniej podstawę diety psa stanowi mleko matki lub specjalistyczne mleko zastępcze (nigdy mleko krowie!). Z czasem dieta jest powoli rozszerzana o karmę mokrą lub suchą, najpierw podawaną np. z ręki, a następnie z miski – wciąż jednak szczeniak powinien otrzymywać mleko. Dopiero około 6-8. tygodnia życia szczeniaki tracą odruch ssania i mogą w pełni rozpocząć karmienie zbilansowaną, pełnoporcjową karmą. Wiesz już, kiedy karma dla szczeniaka powinna pojawić się w jego jadłospisie, teraz czas dowiedzieć się, jakie powinna zawierać składniki.

Jaka karma dla szczeniąt – najważniejsze składniki

Prawidłowy rozwój szczeniaka to najważniejszy cel jego zbilansowanej diety. Jakiekolwiek niedobory witamin, minerałów, czy po prostu kalorii mogą mieć negatywne skutki, widoczne dopiero w dorosłym życiu psa. Do najważniejszych składników karmy dla szczeniaków należą:

    1. dobrej jakości białko;
    1. nienasycone kwasy tłuszczowe Omega-3 (przede wszystkim kwas dokozaheksaenowy DHA);
    1. witaminy C i E;
    1. prebiotyki;
    1. minerały: wapń, fosfor, miedź, cynk.

Powyższe składniki wspierają odporność Twojego szczeniaka, a także wpływają m.in. na procesy poznawcze i właściwy rozwój jego układu nerwowego oraz całego organizmu. Zastanawiasz się, jaka karma dla szczeniąt będzie najlepsza? Zwróć uwagę, by w jej składzie znalazły się powyższe elementy, a możesz mieć pewność, że Twój pies będzie cieszył się nienagannym zdrowiem zarówno w okresie szczenięcym, jak i w późniejszym wieku. Sam skład to jeszcze nie wszystko, czas dowiedzieć się, jakie podstawowe cechy powinny mieć najlepsze karmy dla szczeniaka.

Jaka karma dla szczeniaka – podstawowe cechy

Wiadomo, że szczeniak to pies, który dopiero się rozwija, a więc jego organizm nie funkcjonuje jeszcze w takim samym stopniu, jak dorosłego osobnika. Jego układ pokarmowy i trawienny jest o wiele bardziej wrażliwy niż u starszych psów, a uzębienie jeszcze nie aż tak mocne, by móc poradzić sobie z twardszymi kawałkami pokarmu. To właśnie te dwa czynniki determinują dwie podstawowe cechy dobrze zbilansowanej karmy dla psa szczeniaka.
Jaka karma dla szczeniąt jest najlepsza? Lekkostrawna w małych kawałeczkach – niezależnie, czy sięgasz po karmę suchą, czy mokrą. Jeżeli wybierzesz tradycyjną karmę dla dorosłych psów to wrażliwy żołądek lub jelita szczeniaka mogą zostać przeciążone, co objawiać będzie się wymiotami, biegunkami, skurczami czy bólem. Z kolei, jeżeli kawałki karmy będą zbyt duże i zbyt twarde (dotyczy to zwłaszcza karmy suchej) to delikatne zęby mogą sobie z takim pokarmem nie poradzić. Dobrze jest więc sięgać po karmy dla szczeniaka, które mają niewielkich rozmiarów chrupki. Warto też początkowo dolewać do nich wody, by dodatkowo je zmiękczyć, jednak nie należy tego robić przez cały czas. Na koniec należy dodać, że dobrze, by karma była dopasowana także do rasy i wielkości psa, gdyż inne zapotrzebowanie kaloryczne będzie miał np. labrador, a inne jamnik.

Jaka karma dla szczeniaka – sucha czy mokra?

Czas na najważniejszą decyzję, przed którą staje każdy opiekun: jaka karma dla szczeniaka – sucha, czy mokra? Nie ma jednak jednej, słusznej odpowiedzi – wszystko zależy od Twoich indywidualnych preferencji oraz oczywiście potrzeb i wyborów Twojego szczeniaka. I mokra i sucha karma będzie odpowiednia dla szczeniaka – ważne by była to w pełni zbilansowana, pełnoporcjowa karma, a nie karma uzupełniająca, którą można ewentualnie traktować jako urozmaicenie podstawowej diety. Sucha karma dostarczy szczeniakowi wszystkich niezbędnych składników odżywczych, zupełnie jak karma mokra, jednak 50 g karmy suchej będzie o wiele bardziej sycące niż 50 g karmy mokrej. To jeden z powodów, dla których opiekunowie chętnie wybierają karmę suchą – jest ona o wiele bardziej ekonomiczna.

Najlepsze karmy dla szczeniaka – podsumowanie

Podsumowując, najlepsze karmy dla szczeniaka powinny mieć wysoką strawność, odpowiednią kaloryczność oraz modelową wartość biologiczną białka. Wszystko to pozwoli w pełni zaspokoić zapotrzebowanie kaloryczne Twojego pupila. Należy też oczywiście pamiętać o zalecanej dawce dziennej karmy, która zawsze powinna znajdować się na opakowaniu. W naszej ofercie znajdziesz tylko wysokiej jakości karmy dla szczeniaków, dzięki którym zapewnisz swojemu szczeniakowi prawidłowy rozwój. Gdy Twój szczeniak podrośnie, możesz z kolei sięgnąć po jedną z wielu karm dla psów dorosłych dostępnych także w naszym asortymencie. Zapraszamy!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *